מקצבים נעימים לאוזן ומקצבים לא נעימים לאוזן

המקצבים האי זוגיים, הזוגיים ופולי ריתמיקה

במאמר זה נדבר על ההרגל השמיעתי שלנו מבחינת מקצבים ומה המח שלנו יכול לקלוט ומה פחות. 

בוא נתחיל לדבר קודם על התרבות שאנו גדלים בה. מאותו רגע שנולדנו ויצאנו לאוויר העולם, נכנסנו למדינה מסוימת שבה יש מנהגים ותרבות מסוימת שאליה התושבים בה רגילים.

התרבות וההרגלים שלנו באים על ידי ביטוי בהקשבה למוסיקה מסוימת, בחגים, בחינוך, בצבא ועוד.

איך זה קשור לשיעורי תופים?

ברגע שאנו נולדים לתרבות מסוימת ובה נוהגים להקשיב למוסיקה בעלת 4/4 עם מקצבים זוגיים האוזן שלנו רגילה לשמוע ולספור מקצבים אלו. 

אם ננסה להקשיב למוסיקה בעלת מקצבים לא זוגיים ומקצבים פולי ריתמיים האוזן שלנו תתקשה לקבל זאת והמח יהיה במצב של עומס יתר ולא יבין מה הולך בשיר שאנו מקשיבים לו.

זהו בעצם אתגר שיש ללמוד ולהבין אותו ועם הזמן להפנים את המקבים הללו ולאט לאט נקבל סדר ונבין את בסיס העניין המוסיקלי בשירים הללו. 

ישנם תרבויות שנולדות להקשבה למוסיקה אי זוגית ופולי ריתמית מסובכת ושם יותר קל להם להפנים ולהכיל באוזנם מוסיקה כזו. למשל, באפריקה תושבי השבטים שם יכילו יותר מהר ובצורה יותר חלקה באוזנם את המקצבים הללו.

בשיעורי תופים תלמדו את היסודות של מקצבים אי זוגיים המתחלקים ב 7, 9, 3, ועוד. תלמדו את הבסיס איך ניתן לספור אותם ותלמדו להתאמן עליהם עד להגעת מצב בו האוזן מתרגלת למקצבים ולאט לאט תתחילו להרגיש את ה FEEL שלהם והגרוב שלהם.

מורה לתופים יסביר לכם בנוסף מהי הפולי ריתמיקה ואיך מתבצעת על מערכת התופים. 

פולי ריתמיקה מהמילה פולי= ריבוי, ריתמיקה= מקצבים. האוזן יכולה להקשיב לשני מקצבים או יותר המנוגנים ביחד בו זמנית אך אין קשר ביניהם.

בשיעורי תופים תקבלו תרגילי בסיס לאימון נכון בנושאים אלו.

ליטל יוחאי- מורה לתופים בכפר סבא.

שתף עם החברים:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest