לנגן על מערכת תופים- פולי ריתמיקה בשמה!

במאמר זה תוכלו להבין מהי הגדרת הפולי ריתמיקה ועם מה המתופף בלהקה אמור להתמודד. מהי מורכבות הפולי ריתמיקה, סגנונות מקצבים פשוטים ומורכבים יותר כאחד.

לכל מי שמאוד מתעניין בנושא תופים גם אם זה סתם לתחביב וסתם אוהב להקשיב למוסיקה ולמתופפים המשוגעים שמתופפים מקצבים פשוטים ומורכבים כאחד בשירים שאתם אוהבים לשמוע. 

זהו מאמר שאמור לעשות לכם קצת סדר בראש ולהבין פחות או יותר את מהות המתופף בלהקה ועם מה הוא אמור להתמודד במוסיקה בכלל ואיך הוא מצליח להחזיק את הקצב כל הזמן?! ועוד באותה המהירות?!

בואו נתחיל בכך שהמתופף בעצם מחזיק את כל הלהקה- הוא מחזיק את מהירות השיר שמנגנים, ומחליט איזה אופי יהיה לשיר דרך המקצב שאותו המתופף מנגן. 

את מהירות השיר מחליט המטרונום. המטרונום מחובר באוזניות לאוזני המתופף והוא נותן לו "קליק" באוזן, מעין צפצוף קבוע האומר לו מתי להיכנס ולסיים תיבה.

המתופף יכול לנגן מקצבי רוק פשוטים החל מ4/4 ולנגן דברים יותר מסובכים עם משקלים אי זוגיים.

הפולי ריתמיקה היא בעצם בהגדרתה- פולי= ריבוי, ריתמיקה-= מקצבים. 

ריבוי מקצבים שיוצרים לנו מקצבים מורכבים וקסומים כאחד כי הם מאוד מגניבים וכמובן דבר שהאוזן שלנו איננה רגילה לשמוע, בתור מוסיקאים וגם מי שלא מוסיקאי הייתי מאוד ממליצה להקשיב למקצבים שהם לא זוגיים, ופולי ריתמיים כאחד כי אז הדבר נטמע במוח ובאוזן ולאט לאט אתם לא תשכחו אותם אני מבטיחה. 

את הפולי ריתמיקה ניתן להסביר בדוגמא הכי פשוטה- בפולי ריתמיקה ישנם 2 מקצבים או יותר, המנוגנים בו זמנית ובאותה המהירות שהמטרונום מכתיב, אך הם מנוגנים באופן שיוצר ניגוד ביניהם.

לדוגמא אם ננגן מקצב שמיניות על מצילת ההייהט וננגן מקצב טריולות על תוף הבס דראם זה יוצר מצב של ספירת פעמות ניגודית אחת לשנייה כי כל כלי עזר בגופנו מנגן משהו אחר לחלוטין. 

דבר זה, יוצר לנו מקצב פולי ריתמי. אפשר להבין מאיפה המקצבים הללו מגיעים- כמו למשל מהמוסיקה האפריקאית, מוסיקה לטינית, גם ניתן למצוא את המקצבים הפולי ריתמיים ברוק, ומוסיקה קלאסית בכל מני רבדים. 

בכדי להמחיש לכם יותר את הדוגמא אתם יכולים להקשיב לשיר AGAINST THE LAW של להקת CARIBBEAN JAZZ PROJECT הם מנגנים מוסיקת לטין- ג'אז ושם גם אתם שומעים כלי הקשה וגם מערכת תופים כשכל אחד מן הכלים יש לו תפקיד שונה מהאחר וביחד הם מנגנים ומחזיקים את השיר וזה יוצר לנו פולי ריתמיקה. 

כששומעים את השיר אתם יכולים להבין שזה יוצר לנו משפטים שכל אחד מהכלים לא רק כלי ההקשה אומר בו זמנית וכל אחד מנסה לענות לשני בזמן שהאחר מדבר, כלומר המסקנה- מוסיקה היא בעצם שפה לכל דבר וצריך ללמוד אותה. 

אני בתור מורה לתופים בכפר סבא, יכולה להגיד לכם שאני לומדת כל הזמן דברים חדשים ואין סוף ללמידה במוסיקה. 

גם אם יהיה נגן או מורה שבתחום כבר 30 שנה עדיין הוא יכול ללמוד דברים חדשים שהוא לא היה מודע אליהם בכלל וזה האתגר והכיף שבדבר.

ליטל יוחאי- מורה לתופים בכפר סבא.

שתף עם החברים:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest